GR. ALTIN2.482,48
BTC63.103,20
ETH3.081,18
LTC77,73
BNB553,09
SOL136,40
AVAX34,80
ADA0,451649
DOT6,63
16 Nisan 2024, Sal

ABD’deki Halkbank davasında son durum ne oldu?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Rıza Sarraf davasında sanık olduğu iddiasıyla 19 Ekim 2019’da yargılanmaya başlayan Türkiye Halk Bankası’nın davası, İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada devam etti. Hakim, her hangi bir karar vermeden ya da açıklama yapmadan duruşmayı bitirdi.

ABD devam eden Rıza Sarraf davasında sanık olarak yargılanan Türkiye Halk Bankası, dün Manhattan’da İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nde tekrar mahkeme heyeti karşısına çıktı.

 

Hakim, her hangi bir karar vermeden ya da açıklama yapmadan duruşmayı bitirdi. ABD’de bu normal bir durum. Hakim, avukat ve savcıların savunmalarını dinledi. Hakim taraflara kararını kendisinin belirleyeceği bir tarihte yazılı yapacak.

 

NTV ABD temsilcisi Hüseyin Günay, mahkemede yaşananları şöyle aktardı:

Halkbank, bir alt ve bölge mahkemesi olan New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ndeki yargılanma sürecinde, Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası (FSIA) kapsamında yargılamadan muaf olduğunu iddia etmiş ve aleyhine açılan davanın düşmesini talep etmişti. Banka, bölge mahkemesinin kararını bir üst mahkeme olan İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’ne taşımış, ancak mahkeme temyiz başvurusunu iki kez reddetmişti.

 

Halkbank’ın ABD’nin en yüksek mahkemesi olan Anayasa Mahkemesi’ne temyiz talebiyle taşıdığı davadaysa mahkeme, Halkbank’ın Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası (FSIA) kapsamında yargılamadan muaf olduğu talebini reddetmiş, içtihat hukuku kapsamında yargılanmasıyla ilgili itirazının, bir alt mahkeme olan İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nde değerlendirilmesine hükmetmişti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!