GR. ALTIN2.549,54
BTC66.559,95
ETH3.484,31
LTC72,96
BNB590,36
SOL169,21
AVAX28,10
ADA0,437260
DOT6,31
20 Temmuz 2024, Cts

Yabancı bankalardan Türkiye için enflasyon tahminleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Goldman Sachs, Morgan Stanley ve JP Morgan, Türkiye’nin haziran enflasyon verilerini değerlendirirken, dezenflasyon sürecinin beklenenden daha iyi başladığına dikkat çekti. Morgan Stanley ve JPMorgan yıl sonu enflasyon tahminlerini güncellerken, Goldman Sachs tahminini korudu.

 

Morgan Stanley, raporunda dezenflasyon sürecine güçlü bir başlangıç yapıldığını vurguladı. Haziran ayında yüzde 1,6 olarak gerçekleşen aylık enflasyonun, son 13 ayın en düşük seviyesi olduğunu belirtti.

 

Yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,4 olarak güncelleyen Morgan Stanley, Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını sürdüreceği öngörüsünde bulundu. Ayrıca, yıllık enflasyonun yüzde 71,6’ya düşmesinin beklenenden daha iyi olduğu, ancak hizmet enflasyonu ve vergi artışlarının risk oluşturduğu ifade edildi. Dolar/TL kurunun son 3 ayda yüzde 2 bandında kalması da vurgulandı.

 

Goldman Sachs: Enflasyon Tahminini Korudu

Goldman Sachs, enflasyonun beklenenden hızlı düştüğünü belirterek, çekirdek enflasyonun döviz kurları ile ilişkili olduğunu vurguladı.

 

TL/USD paritesindeki stabilitenin düşük çekirdek enflasyona katkıda bulunduğu ifade edildi. Goldman Sachs, hizmet enflasyonunun hala yüksek olduğunu ancak önümüzdeki aylarda bu alanda da düşüş yaşanacağını öngördü. Ekonomi yönetiminin asgari ücrette değişiklik yapmayacağı ve yılın ilk yarısında büyüme rakamlarının beklenenden iyi olduğu belirtildi. Bu faktörlerle birlikte, manşet enflasyonun 2024 yılı sonunda yüzde 36’ya kadar gerileyebileceği öngörüldü.

 

JPMorgan: Sıkı Para Politikası ve Mali Sıkılaştırma Gerekliliği

JP Morgan, Türkiye’nin haziran ayında enflasyon oranlarının beklenenden daha fazla düştüğünü raporladı. Mayıs ayında yıllık yüzde 75,5 olan enflasyon, Haziran ayında yüzde 71,6’ya geriledi. Çekirdek mal enflasyonu aylık yüzde 0,1 artarak yıllık yüzde 50,6’ya, hizmetler enflasyonu ise yıllık yüzde 95,3’e düştü. Gıda fiyatları ise aylık yüzde 1,8 artış gösterdi ve yıllık gıda enflasyonu yüzde 68,1’e geriledi.

Reklam Alanı

 

JP Morgan, elektrik fiyatlarının yüzde 38 oranında artırılmasının ve otomatik tüketim vergilerinin yükseltilmesinin enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yarattığını belirtti. Ancak yıl sonu manşet enflasyon tahminini yüzde 42,5 olarak açıkladı. 2025 yılı sonu için enflasyon tahmini ise yüzde 25 olarak belirlendi.

 

Raporda, Merkez Bankası’nın sıkı para politikasını sürdürmesi ve maliye politikasında sıkılaştırma adımlarının devam etmesi gerektiği vurgulandı, aksi takdirde enflasyonun kontrol altına alınmasının zorlaşacağı belirtildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!