GR. ALTIN2.486,78
BTC63.295,38
ETH3.120,46
LTC78,40
BNB556,90
SOL139,41
AVAX35,41
ADA0,461163
DOT6,75
16 Nisan 2024, Sal

Takasbank’tan teminat tutarında değişiklik

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Takasbank, bir hesabın teminat tamamlama çağrısına konu olabilmesi için gerekli teminat eksiği tutarını 10 milyon TL ve üzerinden 50 milyon TL ve üzerine çıkardı.

Takasbank, bir hesabın teminat tamamlama çağrısına konu olabilmesi için gerekli teminat eksiği tutarını 10 milyon TL ve üzerinden 50 milyon TL ve üzerine çıkardı. Yeni uygulama 15 Mart tarihinden itibaren geçerli olacak.

Takasbank’tan yapılan açıklamada, Borçlanma Araçları Piyasası Takas ve Merkezi Karşı Taraf Hizmeti Esasları Prosedürü’nde, piyasada gün içerisinde bir hesaba ilişkin teminat yetersizliğinin Takasbank tarafından belirlenen kriterleri  aşması durumunda, bu aşımın giderilmesini teminen gün içi teminat tamamlama çağrısı yapılabileceğinin belirtildiği hatırlatıldı.

Açıklamada şöyle devam edildi:

“Bir hesabın teminat tamamlama çağrısına konu olabilmesi için, aynı anda teminat eksiğinin 10 milyon TL’nin üzerinde olması ve bahse konu hesabın marjin gereksiniminin, o hesabın toplam değerlenmiş teminatına bölünmesi suretiyle hesaplanan risk rasyosunun % 125 den fazla olması gerektiği 01.04.2019 tarih ve 1534 sayılı Genel Mektup ile duyurulmuştur.

Değişen piyasa şartları gözetilerek yapılan yeniden değerlendirme sonucunda 15/03/2024 tarihinden itibaren margin gereksinim risk rasyosu (%125) aynı kalmak kaydı ile teminat eksiği tutarının 50 milyon TL ve üzeri olarak uygulanması kararlaştırılmıştır.

Normal piyasa şartlarının söz konusu olduğu haller için açıklanan kriterlerin ve sürenin Takasbank tarafından piyasa şartları, üyenin risk seviyesi gözetilerek gün içerisinde, herhangi bir duyuruya gerek kalmaksızın farklılaştırılabileceği tabiidir. ”

Kaynak: Foreks Haber Merkezi

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!