GR. ALTIN2.559,84
BTC60.223,53
ETH3.212,98
LTC70,21
BNB538,83
SOL146,66
AVAX26,28
ADA0,434962
DOT6,28
14 Temmuz 2024, Paz

SPK 5 şirketin sermaye artırımı başvurusunu karara bağladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören beş şirketin sermaye artırımı başvurusunu karara bağladı.

SPK bülteninde yer alan bilgilere göre, karara bağlanan sermaye artırımlarına ilişkin detaylar şöyle:

BEDELSİZ SERMAYE ARTIRIMLARI

Zedur Enerji Elektrik Üretim (#ZEDUR)

Zedur Enerji onayın ardından,149.750.000 TL değerinde bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Miktarın tamamının iç kaynaklardan karşılanacağı artırım sonrası, şirketin sermayesi 25.000.000 TL’den 174.750.000 TL’ye yükselecek.

Sanica Isı Sanayi (#SNICA)

135.000.000 TL mevcut sermayeye sahip Sanica Isı, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 465.000.000 TL’lik bedelsiz sermaye artırımına giderek, sermayesini 600.000.000 TL’ye çıkaracak.

TAHSİSLİ SERMAYE ARTIRIMLARI

Kurul, bu hafta bedelsizlere ek olarak üç şirketin tahsisli sermaye artırımı başvurusuna şartlı onay verilmesini kararlaştırdı.

Sasa Polyester (#SASA)

Sasa’nın tahsisli sermaye artırmı başvurusuna ilişkin bültende şu açıklamaya yer verildi:

a) Payları Borsa İstanbul AŞ Yıldız Pazar’da işlem gören Sasa Polyester Sanayi AŞ’nin (Şirket) 60.000.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içinde 5.321.653.794,10 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanmak suretiyle, toplam satış bedeli 4.365.000.000 TL olacak şekilde, Borsa İstanbul AŞ’nin Toptan Alış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek beher pay satış fiyatına göre hesaplanacak toplam nominal sermaye tutarı kadar artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve Şirket hakim ortağı Erdemoğlu Holding AŞ’ye halka arz edilmeksizin tahsisli olarak satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin Kurulumuzca onaylanması talebinin; sermaye artırımına konu payların nominal tutarının ve payların satış fiyatının Şirket tarafından Borsa’ya yapılacak başvuru sonrasında belirlenebileceği göz önünde bulundurularak, Şirket tarafından Borsa’ya yapılacak başvuru sonucu, baz fiyat ve nominal değerden ve Erdemoğlu Holding AŞ’nin Şirket paylarında son 6 ay içerisinde gerçekleştirdiği satış işlemlerindeki en yüksek satış fiyatından aşağı olmamak üzere hesaplanacak pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle ihraç edilecek payların nominal tutarının tespit edilmesi ve ihraç belgesinin nominal tutar ve
fiyat bilgisini içerecek şekilde düzeltilmesi suretiyle olumlu karşılanmasına,

b) Erdemoğlu Holding AŞ tarafından verilen taahhüt kapsamında, ihraç edilecek payların söz konusu kişinin Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ nezdindeki hesaplarına geçtiği tarihten itibaren 1 yıl süreyle Borsa’da satılamayacağı ve bu payların Borsa’da satılmasını doğuracak şekilde herhangi bir işleme tabi tutulamayacağı ve Borsa dışında yapılacak satışlarda da payları alanların bu sınırlamalara tabi olacağı dikkate alınarak gerekli işlemlerin tesis edilmesi hususunda Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ’ye bilgi verilmesine karar verildi.

Reklam Alanı

Derlüks Yatırım Holding (#DERHL)

Kurul’dan tahsislisine şartlı onay alan Derlüks’ün başvurusuna ilişkin bültende şu bilgiler yer aldı:

a) Derlüks Yatırım Holding AŞ ‘nin (Şirket) 300.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 150.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanmak suretiyle Borsa İstanbul AŞ’nin Toptan Alış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek satış fiyatı esas alınmak suretiyle 400.000.000 TL satış bedeli karşılığı nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve tahsisli olarak Şirket ortaklarından Cemal GÜZELCİ’ye satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin Kurulumuzca onaylanması talebinin; sermaye artırımına konu payların nominal tutarının payların satış fiyatının Şirket tarafından Borsa’ya yapılacak başvuru sonrasında belirleneceği göz önünde bulundurularak, Şirket tarafından Borsa’ya yapılacak başvuru sonucu baz fiyat ve nominal değerden aşağı olmamak üzere hesaplanacak pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle ihraç edilecek payların nominal tutarının tespit edilmesi ve ihraç belgesinin nominal tutar ve fiyat bilgisini içerecek şekilde düzeltilmesi suretiyle olumlu karşılanmasına,

b) Cemal GÜZELCİ tarafından verilen taahhüt kapsamında, ihraç edilecek payların söz konusu kişinin Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ nezdindeki hesaplarına geçtiği tarihten itibaren 1 yıl süreyle Borsa’da satılamayacağı ve bu payların Borsa’da satılmasını doğuracak şekilde herhangi bir işleme tabi tutulamayacağı ve Borsa dışında yapılacak satışlarda da payları alanların bu sınırlamalara tabi olacağı dikkate alınarak gerekli işlemlerin tesis edilmesi hususunda Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ’ye bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Birko Birleşik Koyunlular Mensucat (#BRKO)

Bu hafta sermaye artırımı başvurusu onay alan son şirket Birko Mensucat’ın başvurusuna ilişkin SPK’nin bültende yer verdiği açıklama şöyle:

a) Birko Birleşik Koyunlular Mensucat Ticaret ve Sanayi AŞ’nin 120.000.000 TL olan ödenmiş sermayesinin mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanarak Nurhan OKALİN’e tahsisli olarak satılmak suretiyle 20.000.000 TL nominal tutarda artırılarak 140.000.000 TL’ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek paylara ilişkin hazırlanan ihraç belgesinin Kurulumuzca onaylanması talebinin; 1 TL nominal değere denk payların satış fiyatının 1 TL nominal değerden ve Borsa İstanbul AŞ’nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde hesaplanacak baz fiyattan aşağı olmamak üzere belirlenmesi suretiyle olumlu karşılanmasına,

b) Nurhan OKALİN tarafından verilen taahhüt kapsamında, ihraç edilecek payların söz konusu kişinin Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ nezdindeki hesaplarına geçtiği tarihten itibaren 1 yıl süreyle Borsa’da satılamayacağı ve bu payların Borsa’da satılmasını doğuracak şekilde herhangi bir işleme tabi tutulamayacağı ve Borsa dışında yapılacak satışlarda da payları alanların bu sınırlamalara tabi olacağı dikkate alınarak gerekli işlemlerin tesis edilmesi hususunda Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ’ye bilgi verilmesine karar verilmiştir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!