GR. ALTIN2.549,54
BTC66.537,61
ETH3.484,07
LTC72,95
BNB591,68
SOL168,85
AVAX28,13
ADA0,436081
DOT6,31
20 Temmuz 2024, Cts

Şişecam’dan ilk çeyrekte 41 milyar TL’lik net satış

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Şişecam 2024’ün ilk 3 aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şişecam’ın bu dönemdeki konsolide net satışları 41 milyar TL (1,3 milyar dolar) seviyesine ulaşırken, Türkiye’den yapılan ihracatla Türkiye dışı üretimlerden yapılan satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payı ise yüzde 61 seviyesinde gerçekleşti.

İlk 3 ayda Şişecam’ın toplam yatırımları 4,3 milyar TL (136 milyon dolar), ihracatı ise 262 milyon dolar oldu. Bu dönemde 1,3 milyon ton cam üreten şirket, 1,2 milyon ton soda külü ve 0,87 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi.

3 Kaplamalı Cam Hattına 114 milyon dolar yatırım

Şişecam, 2024 yılına Türkiye, İtalya ve Bulgaristan’da toplam kapasitesi 20 milyon metrekareye yaklaşan üç yeni kaplamalı cam hattı yatırımı kararıyla girdi.  Yeni kaplamalı hatların 114 milyon dolar yatırımla hayata geçmesiyle Şişecam’ın cam kaplama hatlarının sayısı dünya genelinde yediye ulaşacak. Bu yatırımların sonucunda ise kaplamalı cam kapasitesi yaklaşık iki kat büyüyerek 42 milyon metrekareyi bulacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük şirket tahvil ihracı

Şişecam’a global ölçekte duyulan güven Eurobond ihracına gelen taleple teyit edildi. Şişecam, uluslararası fon ve finans kuruluşlarına 5 yıl vadeli 500 milyon dolar ve 8 yıl vadeli 600 milyon dolar nominal değerli olmak üzere toplam 1,1 milyar dolarlık Eurobond ihraçları gerçekleştirdi. Şişecam’ın İngiltere’deki iştiraki Sisecam UK PLC üzerinden yurt dışındaki kurumsal yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği ihraçlara uluslararası fon ve finans kuruluşundan toplamda 3,5 milyar doların üzerinde talep geldi. Şişecam bu işlemle Cumhuriyet tarihinin en büyük şirket tahvil ihracına imza attı. Artmaya devam eden talep üzerine ilgili ihraçlarını 1,5 milyar dolara yükselten Şişecam, gerçekleştirilen ek ihraç sonrası 5 milyar dolara yaklaşan talep ile rekorunu yeniledi.

Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody’s de Şişecam’ın notunu ülke tavanının üzerine yükseltti. Moody’s, Şişecam’ın kredi notunu “B3″ten “B2″ye yükseltip görünümü “pozitif” olarak korurken, Fitch ise Şişecam’ın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “B+”dan “BB-“ye yükseltti ve görünümü “pozitif” olarak korudu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!