GR. ALTIN2.492,36
BTC64.171,75
ETH3.117,36
LTC79,88
BNB546,18
SOL142,58
AVAX35,28
ADA0,464244
DOT6,75
17 Nisan 2024, Çar

Yeni Merkez Bankası, Faiz Kararını Açıkladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Geçtiğimiz günlerde Hafize Gaye Erkan, TCMB Başkanı görevinden ayrılmıştı. Piyasada dolaşan haberleri öne süren Erkan, affını istemişti. Yeni Merkez Bankası Başkanı ise, olayın hemen ardından vakit geçmeden atandı.

TCMB Başkanı görevine Fatih kararı getirildi. Yeni Merkez Bankası Başkanı ve ekibinin ilk faiz kararı ise bugün geldi. 22 Şubat Perşembe günü saat 14’te kurul nihai politika faizini açıkladı.

Merkez Bankası’nın Kararı Piyasa Beklentisine Paralel Geldi

Piyasalar yüzde 45’e kadar çıkan faiz oranında artık bir sabit ilerleme bekliyordu. 2023 yılının büyük çoğunluğunda agresif artış gören faiz artışı 2024’ün ilk kararında da devam etmişti. Ancak yılın ikinci faizinde büyük çoğunluk daha fazla artış beklemiyordu. Açıklanan verilerde bu politika dahilinde oldu.

Faizde Değişikliğe Gidilmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, kamuoyuna yeni faiz oranını duyurdu. Resmi internet sitesinde verilen karar şu şekilde açıklandı;

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 45 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir. Ocak ayında aylık enflasyonun ana eğilimi yılın ilk ayına özgü zamana-bağlı fiyat ve ücret güncellemeleri sonucunda, enflasyon tahmin patikasında öngörülen şekilde yükselmiş ve manşet enflasyon sınırlı bir artış kaydetmiştir. Yakın döneme ilişkin göstergeler, yurt içi talepteki dengelenmenin sürdüğüne işaret etmektedir. Söz konusu dengelenme süreci, tüketim malı ve altın ithalatında güçlü, diğer tüketim harcamalarına ilişkin göstergelerde ise öngörülene kıyasla yavaş seyretmektedir.

Buna ek olarak, hizmet fiyatlarındaki katılık, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip edecektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!