GR. ALTIN2.467,50
BTC61.041,83
ETH3.366,37
LTC70,54
BNB571,40
SOL136,69
AVAX25,21
ADA0,392135
DOT5,88
25 Haziran 2024, Sal

Morgan Stanley’den Türkiye tahmini

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

ABD’nin en büyük bankalarından olan Morgan Stanley, yaptığı değerlemdirmede parasal sıkılaştırmanın iç talep ve enflasyon üzerindeki gecikmeli etkilerini izlemeye devam eden MB’nin politika faizini yüzde 50’de sabit tutmasını piyasa gibi kendilerinin de beklediklerini belirtti.

Mevcut parasal duruşun mart ayı sonundan bu yana net döviz pozisyonunda kayda değer iyileşmeye yol açtığına işaret eden Morgan Stanley, ancak bunun döviz kaynaklı enflasyon baskılarını azaltmak ve enflasyon beklentilerinde kademeli bir iyileşmeyi desteklese de iç talepte ve enflasyonda henüz belirgin bir yavaşlama görmediklerini ifade etti. Morgan Stanley bu nedenle, PPK’nın 2024 sonu için yüzde 38-42 öngörülen enflasyonla mücadele yoluna yönelik risklere karşı daha fazla artış için kapıyı açık tutmasını beklediklerini kaydetti.

Morgan Stanley değerlendirmesinde, “Rezerv birikiminin devam edeceği beklentisiyle birlikte, TCMB’nin bankalar arası faiz ve TL mevduat faizlerini desteklemek için ek TL sterilizasyon araçları uygulamaya koyacağını düşünüyoruz. Bu durumun, net açık piyasa operasyonları fonlamasının tekrar pozitif bölgeye gelmesi için TL zorunlu karşılıklarının artırılması şeklinde olabileceğini de düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: Ekonomim

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!