GR. ALTIN2.540,68
BTC67.796,15
ETH3.503,67
LTC73,31
BNB600,17
SOL180,50
AVAX32,23
ADA0,438430
DOT6,35
22 Temmuz 2024, Pts

Konutta pazarlık dönemi başladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Artan kredi faizleri ve yükselen fiyatlar nedeniyle konuta erişim zorlaşınca satışlar düştü, satılık konutların ilanda kalma süresi uzadı. Bu da ikinci elde hem şişirilen fiyatların gerçek değerine inmesine hem de pazarlık imkanına olanak sağladı.

Konut kredi faizlerinin yüzde 3.5 ile zirveyi gördüğü, kredilerin sınırlandırıldığı, fiyatların yükselişine devam ettiği 2023 yılında yüzde 17.5 azalışla 1 milyon 225 bin 926 konut satıldı. Kredili satışlar bıçak gibi kesildi, satışlar diğer yöntemlerle (peşin, senet, takas vs.) gerçekleşti. Satışlarda ağırlık ikinci elin oldu.

 

İLAN SÜRESİ UZADI

Konut piyasası, 2024 yılına da benzer bir tablo ile girdi. Ocakta satışlar 80 bin 308’e indi. Bu yılın ikinci yarısından itibaren bir hareket beklenirken, konutların ilanda kalma süresi uzadığından ikinci elde ciddi bir pazarlık imkanı oluştu. Piyasanın hareketli olduğu dönemde ikinci elde şişirilen fiyatlar, gerçek değerine doğru geriliyor. Bu durum, alım gücü bulunanlara avantaj sağlıyor.

 

MEVDUAT FAİZİ ETKİSİ

Konut piyasasının 2024’teki bir diğer gündemi de mevduat faizleri. Merkez Bankası’nın faiz artırımları sonrasında yüzde 40-45 seviyesine gelen mevduat faizleri konut piyasasını ciddi oranda etkiledi. Elinde birikmişi olanlar konuta yatırım yapmak yerine parasını mevduatta değerlendirmeye yöneldi.

 

KİRADAN CAZİP GETİRİ

Kira gelirinden çok daha cazip getiriler sağlayan mevduat nedeniyle konut yatırımcısı piyasadan çekildi. Şu anda sadece oturum amacıyla konut almak isteyenlerin talebi mevcut. Sektör temsilcileri, mevduat getirisi şu anda cazip görünse de uzun vadede konut alanların daha kârlı çıkacağını vurguluyor.

 

YILA DÜŞÜŞLE BAŞLADI

Reklam Alanı

Konut satışları bu yıla da düşüşle başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün ocak ayına ait konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.8 azalarak 80 bin 308 oldu. Böylece son 11 ayın en düşük satışı gerçekleşti. Yüksek faiz etkisiyle kredili satışlarda da dip seviye devam etti. Kredili satış yıllık yüzde 63.5 azalışla 5 bin 915 oldu. Kredili satışların payı yüzde 7.4 olarak gerçekleşti.

 

DİĞER YÖNTEMLER ÖNDE

Peşin ve senet gibi diğer konut satışları da ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.7 azalarak 74 bin 393 oldu. Toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 92.6 olarak gerçekleşti. Ocakta da ikinci el konutlar tercih edildi. İkinci el konut satışları yüzde 21.6 azalış göstererek 55 bin 45 oldu ve payı yüzde 68.5 seviyesinde gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları da ocakta yüzde 50.5 azalarak 2 bin 61 oldu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!