GR. ALTIN2.498,74
BTC66.106,88
ETH3.071,17
LTC82,33
BNB573,60
SOL169,39
AVAX35,80
ADA0,469087
DOT6,94
20 Mayıs 2024, Pts

JPMorgan: Kazanç sezonuna yatırım yapmayın

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

ABD borsalarında hız kesen ralli, yatırımcıları endişelendiriyor. Kazanç sezonunu olası bir yükseliş fırsatı olarak değerlendirmek isteyen yatırımcıların ise dikkatli olması gerekiyor.

JPMorgan, “Hisse senetlerinin daha çok değer kazanacağı varsayımıyla kazanç sezonuna bahis oynamayın” diyor.

Aşırı iyimserlik fiyatlandı

Insider’dan Yuheng Zhan’ın haberine göre, şirketler yepyeni bir kazanç sezonuna girmek üzere ancak JPMorgan, yatırımcıların ilk çeyrekteki olumlu sonuçlar nedeniyle hisse senetlerinin yükseldiğini görme ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor.

JPMorgan’ın Mislav Matejka liderliğindeki stratejist ekibi, paylaştıkları notta, çeşitli göstergelerin ABD şirketlerinden gelen güçlü kazançlara işaret ettiğini, ancak kazançlardaki artışın özellikle sıkı piyasa koşulları göz önüne alındığında borsa kazançlarını garanti etmediğini belirtiyor.

Wall Street’in kurumsal kazançlara ilişkin konsensüs tahminleri son birkaç ayda önemli bir düşüş yaşıyor. Ekibin paylaştığı not, S&P 500’ün, dev teknoloji şirketleri bir kenara koyulduğunda, hisse başına kazanç oranında üst üste beşinci çeyrekte düşüş sergilediğini ortaya koyuyor.

Beklentilerin bu şekilde azalması ve hisse senedi momentumunun son üç aydaki yükselişinin gelecek dönemde güçlü kazançlara işaret etmesi gerekiyor ancak stratejistler bunun hisse senetleri için büyük bir yükselişe dönüşmeyeceğini çünkü piyasadaki dizginsiz iyimserliğin büyük bir kısmının fiyatlandığını ve ortadan kalktığını savunuyor.

Fed ve piyasa beklentileri arasında boşluk

Matejka, “Hisse senetleri zaten iyi bir sonuç elde etti. Bu da yatırımcıların, satıcı taraf analistlerinin kötümser kazanç tahminlerinden daha iyimser olduğunu gösteriyor” diyor ve bu yıl Fed’in para politikasına ilişkin beklentiler ile bu yılki beklentiler arasında dikkate değer bir boşluk olduğunu da sözlerine ekliyor.

Bu arada Matejka, şu ana kadar kazanç raporu veren ABD şirketlerinin yarısının beklentilerin gerisinde kaldığının altını çiziyor. Matejka, “Bu yıl ve son 18 aydaki özsermaye performansının çoğu çoklu genişlemeden kaynaklandı. Gerçekleşemeyeceğinden korktuğumuz mevcut özsermaye değerlemelerini haklı çıkarmak için net kazanç ivmesi görmemiz gerekiyor” diyor.

Ekip, ayrıca, ekonomi ve piyasa görünümünde çok fazla rehavet bulunduğunu ve resesyon ihtimalinin rekor düşük seviyelerde olduğunu belirtiyor. Notta, “Yatırımcılar ekonomi için ‘iniş yok’ senaryosu olan Goldilocks kurgusuna odaklanmış görünürken merkez bankaları destekleyici kalmayı sürdürüyor” deniliyor.

Enflasyon sorunsalı

Stratejistler, art arda dört ay boyunca beklenenden daha sıcak gelen tüketici fiyat endeksi raporları göz önüne alındığında borsanın şu ana kadar Fed’in uzun vadeli yüksek politika görünümünü göz ardı ettiğine inandıklarını ekliyor.

Reklam Alanı

Matejka, “Getirilerdeki hareketlerin bir kısmı muhtemelen daha iyimser büyüme görünümünden kaynaklansa da, bunun çoğunun yapışkan enflasyondan kaynaklandığına inanıyoruz. Faiz oranlarının ‘yanlış nedenlerden dolayı’ yükselmesi, Fed’in yönünün tamamen tersine dönmesi ve enflasyonun çok sıcak kalması riskleri artıyor” diye yazıyor.

JPMorgan’ın kazancı Wall Street’in tahminlerini aştı ancak CEO Jamie Dimon, enflasyonist baskıların devam ettiği ve piyasanın Fed ve diğer küresel merkez bankaları tarafından gerçekleştirilen tarihi parasal sıkılaştırmanın etkisini henüz yeni hissetmeye başladığı konusunda uyarılarını sürdürüyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!