GR. ALTIN2.516,52
BTC64.252,05
ETH3.176,80
LTC68,52
BNB564,01
SOL168,83
AVAX27,35
ADA0,395907
DOT5,73
25 Temmuz 2024, Per

JPMorgan, borsadaki yükselişi değerlendirdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

JPMorgan, hisselerdeki yükselişin son GSYİH raporunun ortaya çıkardığı stagflasyon riskini maskelediğini söylüyor.

ABD’de büyüme verilerindeki yavaşlama, stagflasyon riskinin daha sık konuşulmasına neden oluyor.

JPMorgan, borsa rallisinin, GSYİH raporunun ortaya çıkardığı stagflasyon riskini kamufle ettiğini söylüyor.

 

Piyasa son verileri doğru algılamadı

Insider’dan Yuheng Zhan’ın haberine göre, JPMorgan, yaptığı açıklamada, hisse senedi piyasasındaki iyimser kazanç dalgasıyla desteklenen son yükselişin, son ekonomik verilerin ortaya çıkardığı bir dizi riskin göz ardı edilmesine yol açtığını belirtiyor.

Kazanç sezonu, bir hafta süren gerilemenin ardından teknoloji devleri Alphabet ve Microsoft’un yanı sıra diğerlerinin de güçlü ilk çeyrek raporlarıyla ivme kazandı. Ancak JPMorgan’dan Marko Kolanoviç, ilk çeyrek GSYH’sindeki son ‘aşağı yönlü sürpriz’ ve enflasyondaki ‘yukarı yönlü gidiş’in piyasadaki birçok kişinin benimsediği ‘yumuşak iniş’ görüşlerine meydan okuduğunu söylüyor.

JPMorgan ekibi, paylaştığı notta, “Risk piyasalarına yönelik endişe, faiz indirimini tehlikeye atacak kadar aşırı ısınırken aşırı ısınma hikayesinin aksine, son GSYİH piyasa beklentilerine göre stagflasyonist bir yöne doğru gidiyor” diye yazıyor.

Analistler, yumuşak iniş umutlarının güçlü ekonomik büyümeye dayandığını ve başta kira enflasyonu ve otomobil sigortası olmak üzere birkaç önemli ve sorunlu sektörün yeniden sakinleşmesiyle enflasyonun sakinleşeceği beklentisine dayandığını açıklıyor. Ancak son ekonomik veriler bu umutları boşa çıkarmış durumda ve Kolanoviç, düşük büyüme ve yüksek enflasyon yani stagflasyona giden yolu işaret eden bu durumun işaretlerinin piyasa tarafından doğru algılanmadığının altını çiziyor.

 

Dezenflasyon eğilimi durma noktasında

Son reel gayri safi yurtiçi hasıla endeksi yıllık bazda yüzde 1,6 oranında artış göstererek tahmin edilen yüzde 2,5 seviyesinin altında kaldı. Bu arada, Fed’in enflasyon göstergesi, Mart ayında tahmin edilen yüzde 2,7 seviyesini aşarak yüzde 2,8 olarak gerçekleşti.

Banka, dünya çapındaki dezenflasyon eğiliminin durma noktasına geldiğine dair sağlam kanıtların bulunduğunu söylüyor. JPMorgan analistleri, kazanç cephesinin bile bu sezon şu ana kadar ‘fazla etkileyici olmadığının’ altını çiziyor.

Reklam Alanı

S&P 500 şirketlerinin yaklaşık yüzde 42’sinin raporladığı şirketlerin yüzde 75’i hisse başı kazanç tahminlerini geçiyor ancak yalnızca yüzde 59’u gelir tahminlerinin üzerinde seyrederek yüzde 63’lük ortalamanın altına düşüyor.

Diğer Wall Street sesleri de son zamanlarda stagflasyon riski üzerine seslerini yükseltiyor. Jamie Dimon ve diğer uzmanlar, ABD’nin borsanın çöküşüyle ​​tamamlanan 1970’ler tarzı bir senaryoya doğru gidebileceğini söyleyerek alarm veriyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!