GR. ALTIN2.437,83
BTC63.794,42
ETH2.997,92
LTC77,08
BNB549,47
SOL138,89
AVAX33,93
ADA0,445196
DOT6,37
14 Nisan 2024, Paz

JPMorgan: Borsadaki yoğunlaşma balon göstergesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

ABD borsalarındaki yapay zeka odaklı rallinin lokomotifi olan teknoloji hisselerine yönelik yoğunlaşma, JPMorgan’a göre bir balon oluşumunun sinyali anlamına geliyor.

ABD’de borsa yatırımcıları popüler hisse senetlerine yöneliyor. JPMorgan ise bu odaklanmada, ‘dot-com balonu’yla bir bağlantı görüyor.

Momentum hisselerine yoğun ilgi

MarketWatch’tan Barbara Kollmeyer’in haberine göre, yatırımcılar, 1990’ların sonundaki ‘dot-com balonu’ndan bu yana görülmeyen bir oranda momentum hisse senetlerine yöneliyor ve bu da onları bugünlü tüketici fiyat enflasyonu raporu gibi bir piyasa olayına karşı giderek daha savunmasız hale getiriyor.

JPMorgan’da Dubravko Lakos-Bujas liderliğindeki stratejistlerden oluşan bir ekibe göre bu, yatırımcılara potansiyel balon riski konusunda yeni bir uyarı sunuyor. JPMorgan küresel hisse senedi stratejisti Lakos-Bujas ve ekibi, paylaştıkları notta, “Momentum, makroekonomik ve temel koşullara bağlı olarak maruziyetini değiştiren dinamik bir hisse senedi faktörüdür. Bu nedenle, genellikle kalabalıklaşır ve bunu kaçınılmaz ve sıklıkla keskin bir düzeltme, yani momentum çöküşü takip eder. Küresel Finans Krizi’nden bu yana buna benzer üç olay yaşandı: Büyük Çöp Rallisi (2009-11), Düşük Hacimli Balon (2014-16) ve Kovid Balonu (2020-21)” diyor.

Ekip, mevcut yapay zeka ve büyük dil modeli piyasa temalarına Nvidia gibi hisse senetleri aracılığıyla yapılan mevcut yatırımın, geçmiş hareketlerin yüzde 99,8’lik yüzdelik diliminde olduğunu belirtiyor.

Büyüme hisselerinde hassasiyet zirvede

Bu ivme artışı, kısmen, ‘zorlu bir makro ortamda yatırımcıların sürdürülebilir büyüme hisse senetlerine yönelik doyumsuz talebi’ bağlanıyor. JPMorgan, ortalamanın daha üzerinde yüksek kazanç, gelir veya nakit akışı şansı sunan büyüme hisselerinin artık uzun vadeli geçmişe kıyasla piyasaya karşı ‘en yüksek hassasiyete’ sahip olduğunu söylüyor.

Stratejistler, bu durumun onları, ekonomistlerin Eylül ayından bu yana en güçlü enflasyon artışını beklediği, bugün (12 Mart) açıklanacak olan Şubat ayı TÜFE’sine karşı özellikle hassas hale getirebileceğini söylüyor.

JPMorgan, S&P 500 için 2024’e kadar 4.200 puan tahminiyle Wall Street’in en düşüş eğilimli bankalarından biri konumunda bulunuyor. Bu görüş, geçen yılki piyasa yükselişiyle, bankanın büyük miktarda kayıp yaşamasına neden olmuştu.

Ayrı bir notta ise, Mislav Matejka liderliğindeki JPMorgan analistleri, en iyi performansı gösteren teknoloji hisselerinin rakip hisse senetleriyle karşılaştırıldığında aslında düşük değerde olduğunu ve bu nedenle balon sorunu yaşamayabileceğini savunuyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!