GR. ALTIN2.410,93
BTC68.092,17
ETH3.550,42
LTC78,39
BNB615,77
SOL154,07
AVAX33,16
ADA0,436766
DOT6,70
13 Haziran 2024, Per

İşte Türkiye’nin ‘gri listeden’ çıkacağı tarih

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bloomberg’e bilgi veren kaynaklara göre Türkiye, yasadışı para akışını engellemeye yönelik hamlelerinin ardından FATF’in “gri listesinden” çıkmaya çok yakın.

Bloomberg’den Ben Bartenstein, Patrick Sykes, ve Beril Akman imzalı haberine göre  Türkiye, yasadışı para akışını engelleme çabalarının ardından Orta Doğu’nun en büyük ekonomilerinden biri için potansiyel bir destek olarak, önümüzdeki ayın başlarında bir finansal izleme kuruluşunun “gri listesinden” çıkarılmaya hazırlanıyor.

Paris merkezli Mali Eylem Görev Gücü’nün bu ayın başlarında gerçekleştirdiği yerinde ziyarette önemli ilerlemeler kaydedildiği, konuyla ilgili bilgi sahibi olan ve müzakereler gizli olduğu için isimlerinin açıklanmasını istemeyen kişiler tarafından ifade edildi.

28 Haziran önemli gün

Bu da Türkiye’nin 28 Haziran’da Singapur’da yapılacak FATF genel kurulunun son gününde daha fazla izlenen ülkeler listesinden çıkabileceği anlamına geliyor. Öte yandan henüz nihai bir karar alınmamış olsa da FATF üyelerinin önemli bir çoğunluğunun yeterli ilerleme kaydedildiği yönünde oy kullanması olasılığı yüksek. Türkiye ilk olarak Ekim 2021’de FATF’ın izleme listesine eklenmişti.

Sermaye çekme çabalarını artıracak

Beklenen değişiklik, yatırımcıları TL varlıklardan uzak durmaya teşvik eden alışılmışın dışındaki para politikasının ardından Türkiye’nin, bölgesel olarak sadece Suudi Arabistan’ın büyüklüğüne eşit olan 1,1 trilyon dolarlık ekonomisine sermaye çekme çabalarını artıracak. Türkiye’nin daha geleneksel ekonomiyi benimsemesinin ve dünyanın en agresif faiz artışlarından bazılarının üzerinden yaklaşık bir yıl geçtikten sonra, yatırımcılar geri dönmeye başlıyor.

Londra’daki Eurasia Group’un Avrupa Direktörü Emre Peker, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e atıfta bulunarak, “FATF’ın hamlesi tek başına para akışını serbest bırakmayacak olsa da Şimşek’in ortodoks ekonomi politikalarını eski haline getirme ve Türkiye’yi sağlam bir yatırım hedefi olarak sunma çabalarına yardımcı olacaktır” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!