GR. ALTIN2.487,53
BTC63.931,51
ETH3.089,82
LTC79,11
BNB542,79
SOL139,47
AVAX34,72
ADA0,458309
DOT6,66
17 Nisan 2024, Çar

İngiliz Financial Times iddia etti: Kremlin’in nükleer silah planları var

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Rusya Ukrayna savaşı iki yıldır aralıksız sürerken,İngiliz Financial Times Kremlin’in nükleer silah planlarının sızdığını öne süren raporları paylaştı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın sürdüğü 2 yıl içerisinde hem iki ülke için hem de dünya için önemli olaylar gündeme geldi. Savaş, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra en büyük yıkımı yaşattı.

 

Moskova-Kiev hattında barışın tesis edilmesi için çabalar sürerken iki ülke arasındaki gerilim de tırmanıyor.

 

Savaşın başladığı günden bu yana Rusya’nın her an nükleer silaha başvurabileceği iddiaları, Batı medyasına sık sık konu oldu.

 

Sabah’ın haberine göre, konuyla ilgili yeni bir gelişmeyi ise İngiliz Financial Times duyurdu. FT, ele geçirdiğini öne sürdüğü Rusya’ya ait gizli askeri dosyalarda, Kremlin’in ne zaman nükleer silah kullanabileceğine dair önemli ipuçları olduğunu gündeme getirdi.

 

Çin ile ilgili derin endişeler yer aldı

Dosyaları inceleyen uzmanlara göre ise Rusya’nın nükleer silah kullanma riskinin, herkesin korktuğundan çok daha düşük olduğu detayı yer aldı.

 

Financial Times, Rusya’nın nükleer savaşa yönelik stratejik planlamasını gösteren 29 askeri dosyanın 2008 ile 2014 yılları arasında kaydedildiğine yer verdi. Sızdırılan askeri belgelere göre Kremlin, hangi durumlarda nükleer silah kullanılacağına dair bir dizi senaryo üzerinde çalışmış. FT, bu senaryolardan ilkinin Rus topraklarına düzenlenecek bir düşman saldırısı olduğunu belirtti.

Reklam Alanı

 

İngiliz gazeteye göre bir diğer senaryo, stratejik öneme sahip denizaltıların hedef alınması hali. Buna göre Rusya, balistik füze denizaltılarının yüzde 20’sinin, nükleer güçle çalışan denizaltılarının yüzde 30’unun ortadan kaldırılması halinde nükleer silah kullanabilir.

 

Sızdırılan belgelerde, son dönemde kurdukları yakın ittifaka rağmen Rusya’nın Çin ile ilgili derin endişelerinin de yer aldığı öne sürüldü. FT dosyalarda, Rusya’nın olası bir Çin işgaline karşılık senaryolar hazırladığını ortaya koyarken, Çin Dışişleri Bakanlığı Moskova’dan şüphelenmek için herhangi bir nedenleri olmadığını belirten bir açıklama yayınladı.

 

FT ayrıca, Rusya’nın nükleer silahları Avrupa ve Asya’yı kapsayan savaş alanları için tasarladığını iddia etti.

 

“Gerçekliğinden kesinlikle şüphe duyuyoruz”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü ise, söz konusu belgelerle ilgili yaptığı açıklamada “Önemli olan nükleer silah kullanım eşiğinin kesinlikle şeffaf olması. Bahsi geçen belgelere gelince, bunların gerçekliğinden kesinlikle şüphe duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!