GR. ALTIN2.549,54
BTC67.523,14
ETH3.514,54
LTC73,54
BNB600,67
SOL176,96
AVAX31,32
ADA0,432649
DOT6,32
21 Temmuz 2024, Paz

IMF’in yapay zeka raporu: İş gücü kayıpları ve gelir eşitsizliği yaratacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Uluslararası Para Fonu (IMF), üretken yapay zekanın verimliliği artırma ve kamu hizmetlerini iyileştirme potansiyeline dikkat çekti ancak bu teknolojinin hızlı ve geniş çapta yayılmasının iş kayıpları ve artan eşitsizlik endişeleri doğurduğunu belirtti.

IMF’nin “Üretken Yapay Zekanın Kazanımlarının Genişletilmesi: Mali Politikaların Rolü” raporunda, mali politikaların iş gücü piyasası üzerindeki olumsuz etkileri hafifletebileceği vurgulandı. Raporda, üretken yapay zekanın verimliliği artırırken büyük iş kayıplarına ve artan eşitsizliğe yol açabileceği ifade edildi. Hükümetlerin bu dönüşüme karşı “çevik” bir yaklaşım benimsemeleri gerektiği belirtildi.

Dönüşümün iş gücü piyasaları için riskler oluşturduğuna değinilen raporda, otomasyonun düşük ve orta beceri gerektiren işleri etkilediği, yapay zekanın ise bilişsel mesleklerde iş kayıplarını artırabileceği ifade edildi. Sonuç olarak, milli gelirde iş gücü payının düşebileceği ve gelir eşitsizliğinin artabileceği uyarısı yapıldı.

Mali politikaların olumsuz etkileri hafifletebileceği ve kazanımları daha eşit dağıtabileceği vurgulandı. Eğitim politikalarının yeni gerçeklere uyum sağlaması ve yaşam boyu öğrenmeyi desteklemesi gerektiği ifade edildi. IMF yetkilileri, yapay zeka dönüşümünün güçlü sosyal güvenlik ağları, eğitime yatırım ve eşitsizliği azaltacak vergi sistemleri gerektirdiğini belirtti. Sosyal koruma ve vergi sistemlerinde dünya çapında önemli iyileştirmeler gerektiği kaydedildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!