GR. ALTIN2.489,75
BTC63.804,31
ETH3.090,58
LTC79,37
BNB540,79
SOL137,00
AVAX34,63
ADA0,456872
DOT6,68
17 Nisan 2024, Çar

Halkbank davası, Manhattan’da İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nde bugün görülecek duruşmada devam edecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Türkiye Halk Bankası’nın davası, İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nde bugün görülecek duruşmada devam edecek.

ABD’de devam eden Rıza Sarraf davasında sanık olarak yargılanan Türkiye Halk Bankası, bugün yerel saatle 14:00′ te, Manhattan’da İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nde tekrar mahkeme heyeti karşısına çıkacak. Bir başkan ve üç kıdemli yargıçtan oluşan mahkeme heyeti, New York Güney Bölgesi Federal savcılarının iddialarını ve Halkbank’ın ABD’deki avukatlarının savunmalarını eşit sürelerde dinleyecek. Halkbank’ın avukatları ve savcılar, mahkeme heyetinin sorularını da yanıtlayacak.

 

Halkbank, bir alt ve bölge mahkemesi olan New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’ndeki yargılanma sürecinde, Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası (FSIA) kapsamında yargılamadan muaf olduğunu iddia etmiş ve aleyhine açılan davanın düşmesini talep etmişti. Banka, bölge mahkemesinin kararını bir üst mahkeme olan İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’ne taşımış, ancak mahkeme temyiz başvurusunu iki kez reddetmişti.

 

Halkbank’ın ABD’nin en yüksek mahkemesi olan Anayasa Mahkemesi’ne temyiz talebiyle taşıdığı davadaysa mahkeme, Halkbank’ın Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası (FSIA) kapsamında yargılamadan muaf olduğu talebini reddetmiş, içtihat hukuku kapsamında yargılanmasıyla ilgili itirazının, bir alt mahkeme olan İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nde değerlendirilmesine hükmetmişti.

 

Bugün yapılacak duruşmada, mahkeme heyetinin kararını açıklaması beklenmiyor. Hukukçulara göre mahkeme heyeti bir süre sonra Halkbank’ın temyiz başvurusuyla ilgili kararını açıklayabilir ya da bu kararı taraflara yazılı olarak ek sorular sorduktan sonra verebilir. Mahkemenin kararına göre Halkbank dava dosyası ya kapanacak ya da jüri seçimi aşamasında kalan New York Güney Bölgesi Mahkemesi’nde, kaldığı yerden devam edecek.

 

Kaynak: VOA

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!