GR. ALTIN2.465,78
BTC61.210,95
ETH3.377,07
LTC70,76
BNB572,20
SOL137,95
AVAX25,22
ADA0,393366
DOT5,87
25 Haziran 2024, Sal

Goldman Sachs, borsalar için Temmuz ayını işaret etti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Goldman Sachs, ABD hisse senedi piyasalarının yaz aylarında yeni rekor seviyelere yükseleceğini öngörüyor.

ABD’de borsaların yazın nasıl bir performans sergileyeceği merak ediliyor.

 

Goldman Sachs, hisse senetlerinin, borsaları Temmuz ayında rekor seviyelere çıkaracak bir ‘para duvarı’na çarpmak üzere olduğunu söylüyor.

 

Para duvarı

Insider’da Matthew Fox’un haberine göre, Goldman Sachs’ın alım satım masasından gelen nota göre, bu yaz borsaya bir ‘para duvarı’ yaklaşıyor ve bu durum hisse senetlerini rekor seviyelere taşıyacak.

Goldman Sachs Genel Müdürü Scott Rubner, paylaştığı notta, para piyasası fonlarında 7,3 trilyon dolarlık rekor bir tutarın bulunduğunu ve bunun büyük bir bölümünün hisse senetlerine akmaya hazır olduğunu öne sürüyor. Rubner, “Benim önsezim, para piyasasından büyük çıkışlar göreceğimiz yönünde” diyor.

 

Fed etkisi

Bu, özellikle Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlaması halinde doğru olabilir; bunun, Fed fon vadeli işlemleri verilerine dayanarak Eylül ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında gerçekleşmesi bekleniyor.

Fed faiz oranlarını düşürürse, para piyasası fonlarından elde edilen nakit getirisinin mevcut yaklaşık yüzde 5 seviyesinden düşmesi gerekiyor. Bu, yüksek düzeyde nakit sahibi yatırımcıların başka yatırım alternatifleri aramasını ise hızlandırabilir.

Ancak Rubner, üçüncü çeyreğin ve yılın ikinci yarısının başlangıcını temsil ettiği için Temmuz ayı başında borsaya bir nakit akışının gelmesinin muhtemel olduğunu düşündüğünü söylüyor.

Reklam Alanı

Yılın bu zamanı, genellikle hisse senedi satın alan pasif özsermaye modellerine denk geliyor. Rubner, “Yeni çeyrek ve yeni yarı yıl, hisse senedi piyasasına hızla bir para duvarının geldiği zamandır. Her Temmuz ayında tüm varlıkların yaklaşık yüzde 9’u oranında bir nakit devreye girer. Bu da 29 trilyon dolarlık toplam varlıklardan 26 milyar dolarlık bir giriş anlamına geliyor” diye yazıyor.

 

Tarihsel süreçle de uyumlu

Temmuz ayında borsayı vurabilecek yeni nakit girişi akışı, aynı zamanda yılın tarihsel olarak yükseliş dönemi haline gelen dönemiyle de uyumlu seyrediyor.

Rubner, Temmuz ayının ilk 15 gününün 1928’den bu yana yılın en iyi iki haftalık işlem dönemi olduğunu vurguluyor ve bunun hisse senedi fiyatları açısından olumlu bir seyir anlamına geldiğini belirtiyor. Rubner, Nasdaq 100 hakkında şunları söylüyor: “Bu istatistikler son 16 yılda Nasdaq için şaşırtıcı bir görüntü çiziyor. Nasdaq üst üste 16 Temmuz ayında da ortalama yüzde 4,64 getiriyle pozitif seyrediyor” diyor.

Benzer bir hikaye S&P 500 için de geçerli gözüküyor. Endeks Temmuz ayında art arda dokuz yıldır pozitif seyrediyor ve yüzde 3,66 oranında ortalama getiri sağlıyor. Hisse senetleri halihazırda rekor seviyelerde işlem görürken Rubner’ın beklediği kazançların borsayı yeni zirvelere taşıması bekleniyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!