GR. ALTIN2.472,35
BTC66.013,22
ETH3.213,91
LTC85,11
BNB603,51
SOL153,89
AVAX39,46
ADA0,51
DOT7,50
22 Nisan 2024, Pts

Ereğli Demir Çelik, Bingöl’de Peletleme Tesisi kuracak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Ereğli Demir Çelik, bağlı ortaklığı Erdemir Madencilik adına Bingöl-Avnik demir madeni sahasında yaklaşık 550 milyon dolara Peletleme Tesisi kuruyor. Yatırım, şirketin hammadde arz güvenliğini artırarak yerli ekonomiye katkıda bulunacak.

Ereğli Demir Çelik (#EREGL), demir ve çelik sektöründe önemli bir yatırım hamlesi yaparak, Bingöl-Avnik demir madeni sahasında büyük bir Peletleme Tesisi kurmaya karar verdi. Yatırım, şirketin bağlı ortaklığı Erdemir Madencilik (Ermaden) üzerinden gerçekleştiriliyor.

 

Yapılan sondaj çalışmaları sonucunda tespit edilen yoğun cevherleşme üzerine, yaklaşık 250-300 milyon ton demir cevheri rezervine sahip olan bu alanda Peletleme Tesisi kurulmasına karar verildi. Tesisin yıllık 3 milyon ton pelet üretim kapasitesiyle 100 milyon tonu aşkın pelet üretimi hedefleniyor.

 

Yatırımın tamamlanması ile birlikte, Ereğli Demir Çelik’in pelet üretimindeki kendine yetebilirlik oranının %25-30 bandından %80-85’e, toplam demirli hammaddede ise %15-20 bandından %40-45 bandına çıkması öngörülüyor. Bu gelişme, şirketin çelik üretiminde hammadde arz güvenliğini sağlayacak ve Türkiye’deki ithal pelet kullanım oranını azaltarak yerli ekonomiye önemli bir katkı sunacak.

 

Ereğli Demir Çelik’in bu yatırımı tamamlamasının ardından kayda değer bir kâr artışı bekliyor. Bu stratejik yatırım, şirketin operasyonel verimliliğini ve rekabet gücünü artırırken, Türkiye’nin demir ve çelik sektöründeki konumunu da güçlendirecek.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!