GR. ALTIN2.492,36
BTC64.171,75
ETH3.117,36
LTC79,88
BNB546,18
SOL142,58
AVAX35,28
ADA0,464244
DOT6,75
17 Nisan 2024, Çar

Başsavcıdan Anayasa’nın 25.maddesinin uygulanması çağrısı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Batı Virginia Başsavcısı Patrick Morrisey, başkanın fiziksel olarak işinin gerektirdiği görevlerini yerine getiremeyeceğini iddia ederek Başkan Yardımcısı Harris’i Başkan Biden’a karşı Anayasa’nın 25. maddesini uygulamaya çağırdı.

 

Morrisey , geçen hafta başkanın “iyi niyetli , hafızası zayıf , yaşlı bir adam ” olarak tanımlandığı 388 sayfalık özel avukat raporunun yayınlanmasının ardından Biden’ın akıl sağlığının ciddi bir endişe kaynağı olduğunu savundu. Biden bu tanımlamaya karşı agresif bir şekilde mücadele etti.

 

Morrisey, “Başkan Biden’ın bilişsel gerilemesi Amerikalılar için büyük endişe kaynağı, özellikle de ulusumuzun hem burada hem de yurt dışında kriz üstüne krizle karşı karşıya olduğu bu dönemde” diye belirtirken “Zihinsel açıdan sağlıklı bir başkana ihtiyacımız var” dedi.

 

Cumhuriyetçi başsavcı, raporun “göreve hazır olmayan bir Başkanın net bir resmini çizdiğini” söyledi.

 

Rapor, Biden’ın başkan yardımcısı olduğu dönemde eski ofisinde ve Delaware’deki özel evinde bulunan gizli belgeler üzerinde bir yıl süren bir soruşturmanın ardından geldi.

 

25. MADDE NEDİR?

25. Madde, eski Başkan Kennedy’nin öldürülmesinin ardından başkanın halefiyetini netleştirmek amacıyla 1965 yılında Kongre tarafından kabul edildi. Ayrıca, başkan yardımcısının ve Kabinenin, fiziksel olarak yetersiz görülmesi halinde bir başkanı görevden almasına izin veren bir bölüm de içeriyordu.

Bu yetki hiçbir zaman kullanılmadı ancak 6 Ocak 2021’de Kongre Binası’na yapılan saldırının ardından Trump karşıtı eleştirmenler tarafından dile getirildi.

Reklam Alanı

Temsilci Claudia Tenney de dahil olmak üzere bir dizi başka Cumhuriyetçi de son haftalarda 25. maddenin Biden’a karşı kullanılmasını gündeme getirdi. Trump bu fikri geçen Eylül ayında bizzat gündeme getirmişti.

Çağrılar, hem milletvekilleri hem de halk arasında Biden’ın yaşına odaklanıldığının altını çiziyor. Bir dizi hafıza gafının ardından son haftalarda Biden’a yönelik eleştiriler arttı.

Biden ve ekibi endişeleri göz ardı ederken, anketlerde Amerikalıların çoğunluğu başkanın yeniden seçilemeyecek kadar yaşlı olduğuna inanıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!