GR. ALTIN2.549,54
BTC67.116,18
ETH3.498,00
LTC73,36
BNB597,32
SOL175,23
AVAX30,82
ADA0,429926
DOT6,28
21 Temmuz 2024, Paz

Bakan Şimşek: Vatandaşlarımızın refahını kalıcı olarak artıracağız

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bakan Şimşek, yapısal reformlara hız vererek katma değerli üretimi ve verimlilik artışını desteklemeye devam edeceklerini belirterek, “vatandaşlarımızın refahını kalıcı olarak artıracağız” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yılın birinci çeyreğinde (Ocak-Mart 2024) yüzde 5,7 arttığını açıkladı. Böylece Türkiye ekonomisi, birinci çeyrekte yüzde 5,7 oranında büyüme kaydetmiş oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, birinci çeyrek GSYH rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Yılın ikinci çeyreğine iliskin göstergelerin ekonomideki dengelenmenin devam ettiğine işaret ettiğini belirten Bakan Şimşek, “Fiyat istikrarına dogru yol aldıgımız bu süreçte yapısal reformlara hız vererek katma değerli üretimi ve verimlilik artışını desteklemeye devam edecek, vatandaşlarımızın refahını kalıcı olarak artıracagız.” ifadelerini kullandı.

 

Şimşek sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi:

“Türkiye ekonomisi 2024 yılı ilk çeyreğinde yıllık yüzde 5,7 büyüdü. Yıllıklandırılmış milli gelir 1 trilyon 158 milyar dolara ulaştı.

Uyguladığımız rasyonel, öngörülebilir ve kurala dayalı politikalarla ekonomimiz daha dengeli ve sürdürülebilir bir büyümeye doğru ilerliyor. İç talebin büyümeye verdiği katkı 4,1 puan iken, net dıs talebin katkısı 5 çeyrek sonra pozitife dönerek 1,6 puan oldu.

Aynı dönemde yatırımlar yüzde 10,3 artarken, makine ve teçhizat yatırımları aralıksız büyümesini on sekizinci çeyreğe taşıdı. Mal ve hizmet ihracatı yüzde 4 büyüdü.

Sanayi katma değeri yüzde 4,9 arttı. Yüksek teknolojili üretimin bu dönemde yıllık yüzde 21 büyüme kaydetmesi katma değer artısı için cesaret verici.

“Dış talebin pozitif katkı verdiği dengeli bir büyüme öngörüyoruz”

İlk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 46 bin kişi ilave istihdam sağlandı. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı son 44 çeyreğin en düşük seviyesi olan yüzde 8,7’ye geriledi.

Yılın ikinci çeyregine iliskin göstergeler ekonomideki dengelenmenin devam ettigine işaret ediyor. 2024 yılı genelinde net dış talebin pozitif katkı verdiği dengeli bir büyüme öngörüyoruz.

Reklam Alanı

Programımız sayesinde dengelenen büyüme kompozisyonu, düsen cari açık, artan güven, iyileşen beklentiler ve hızlanan dıs kaynak girisi dezenflasyona önemli katkı saglayacak.

Fiyat istikrarına dogru yol aldıgımız bu süreçte yapısal reformlara hız vererek katma değerli üretimi ve verimlilik artışını desteklemeye devam edecek, vatandaşlarımızın refahını kalıcı olarak artıracagız.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!