GR. ALTIN2.534,08
BTC67.249,36
ETH3.475,48
LTC72,71
BNB594,59
SOL179,88
AVAX31,82
ADA0,432688
DOT6,27
22 Temmuz 2024, Pts

Bakan Şimşek, 30 global şirketin üst yönetimi ile biraraya geldi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) üyesi 30 şirketin CEO’su ile Bakan Şimşek İstanbul’da bir araya geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün akşam Türkiye’de yatırımları bulunan 30 global şirketin üst yönetimi ile biraraya geldi.

 

Dünya’dan Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) üyesi 30 şirketin CEO’su ile Bakan Şimşek’in İstanbul’da gerçekleştireceği toplantı yuvarlak masa şeklinde olacak. Toplantıda Bakan Şimşek’in ekonomide yatırımın cazibesini artırmak üzere atılan son adımlara dair paylaşımda bulunacağı, global şirket CEO’larının ise iş ortamının iyileştirilmesine dair talep ve beklentilerini aktaracağı öğrenildi. Toplantıda global şirket CEO’larının bekledikleri düzenlemelere dair de Bakan Şimşek’e bilgi aktarımı yapacakları belirtildi. Bilindiği gibi hükümet Türkiye’de yabancı yatırımı artırmak için bir süredir temaslarda bulunuyor. Yapılan tüm çalışmalara rağmen Merkez Bankası verilerine göre Türkiye’ye uluslararası doğrudan sermaye yatırımında geçen yıl yüzde 20 düşüş yaşandı.

 

Yabancı yatırımcıya göre en büyük risk döviz kuru ve enflasyon

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), dün yaptığı basın toplantısında, 2023’te yabancı yatırımdaki düşüşün arkasında yatan faktörlerin makroekonomik istikrar ve öngörülebilirlik olduğunu vurgulamıştı. Yabancı yatırımcılar Türkiye’ye dair en önemli risk faktörü olarak döviz kurunu ve enflasyonu görüyor.

 

Türkiye global yatırım pastasından yüzde 1 pay alıyor ve hedef bu payı yüzde 1.5’e çıkarmak. YASED Başkanı Engin Aksoy, dün yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

İş ve yatırım ortamında iyileşmeler yaşanırsa, sadece önümüzdeki 6 ay içinde 18,6 milyar dolar değerinde ilave bir yatırım potansiyeli olduğunu tespit ettik. Türkiye, pazar büyüklüğü, iş ekosistemi ve özellikle maliyet alanındaki güçlü yönlerini kullanmaya devam ederken düzenleyici çerçeve ve risk göstergelerindeki parametrelerde ilerleme kaydederse bu alandaki rekabet gücünü artırabilir. Geçen yıl yaptığımız ankette 7.1 milyar dolarlık bir potansiyel ortaya konulmuştu. Burada bir potansiyel artışı söz konusu. Hangi alanlarda iş ve yatırım ortamında gelişme olmasının bu sonucu beraberinde getireceğini sorduğumuzda, üyelerimizin yüzde 85’i makroekonomik performansa da dayanan risk göstergelerine işaret etti. Yüzde 78’i ise düzenleyici çerçeveyi belirtti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!