GR. ALTIN2.559,84
BTC59.991,07
ETH3.198,57
LTC70,10
BNB536,90
SOL145,42
AVAX26,08
ADA0,433603
DOT6,26
14 Temmuz 2024, Paz

ABD’de banka krizi yaşanıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Geçtiğimiz yıl ABD’de Silikon Vadisi Bankası ve Signature Bank peş peşe iflas etmişti. Şimdi de New York Community Bank sallantıda.

New York Community Bancorp’un (NYCB) hisseleri, bölgesel bankanın nakit akışı arayışında olduğuna dair haberlerin etkisiyle bugün yüzde 40’tan fazla değer kaybetti.

 

Reuters ve Wall Street Journal, bankanın bilançosunu desteklemek için dış yatırımcılardan nakit para aradığını bildirmişti. NYCB ise CNBC’nin yorum talebine hemen yanıt vermedi.

 

Bankanın hisseleri bugünkü işlem seansı sırasında birçok kez durduruldu.

 

1 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE YATIRIM PLANI

Bankadan yapılan açıklamada Liberty, Hudson Bay, Reverence, Citadel ve diğer kurumsal yatırımcılar ile New York Community Bank yönetiminin belirli üyelerinin, 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacağı duyuruldu.

Liberty’nin 450 milyon dolar, Hudson Bay’in 250 milyon dolar ve Reverence’ın da 200 milyon dolar yatırım yapması beklendiği kaydedilen açıklamada, söz konusu yatırımın, belgelerin tamamlanması ve geçerli düzenleyici onayların alınmasına tabi olduğu belirtildi.

Açıklamada, işlemle bağlantılı olarak şirketin yönetim kuruluna Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin eski Hazine bakanlarından Steven Mnuchin, eski Para Birimi Kontrol Ofisi (OCC) başkanlarından Joseph Otting, Hudson Bay’den Allen Puwalski ve Reverence’dan Milton Berlinski’nin eklendiği, yeniden yapılanmayla birlikte kurulun üye sayısının 9’a indirildiği aktarıldı.

Otting’in New York Community Bank’ın Üst Yöneticisi (CEO) olacağı bildirilen açıklamada, CEO Alessandro DiNello’nun da icrada görevli olmayan başkan olarak atandığı ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mnuchin, bu yatırımı değerlendirirken bankanın kredi risk profilini dikkate aldıklarını belirterek, “Bankaya yatırılan 1 milyar doların üzerinde sermaye ile gelecekte rezervlerin artırılması gerekmesi durumunda artık yeterli sermayeye sahip olduğumuza inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam Alanı

DiNello da stratejik yatırımın, sürmekte olan dönüşümün olumlu bir onayı olduğuna dikkati çekerek, bir sonraki bölüme, güçlü bir bilanço ve likidite pozisyonuyla girdiklerini vurguladı.

Bankanın yeni yönetici ekibine değinen DiNello, yönetimin kazançları, karlılığı artırmak ve hissedarlar için artan değer sağlamak konusunda gerekli önlemleri almaya devam edeceklerini anlattı.

New York Community Bank’ın 1 milyar doların üzerinde sermaye artırımı açıklamasının ardından toparlanan hisseleri TSİ 23.30 itibarıyla yaklaşık yüzde 5 değer kazandı.

 

ZARAR AÇIKLADI, CEO DEĞİŞTİ

New York Community Bank, ocak ayı sonunda yayımladığı bilançosunda sürpriz zarar açıklamasının ardından 29 Şubat’ta Üst Yönetici (CEO) değişikliğine gitmişti.

Bankadan yapılan açıklamada, Alessandro DiNello’nun Thomas Cangemi’nin yerine CEO olarak atandığı bildirilmişti. New York Community Bank, DiNello’yu şubat ayı başında operasyonlarını istikrara kavuşturmak için Yönetim Kurulu Başkanı görevine getirmişti.

Ayrıca banka, dördüncü çeyrek finansal sonuçlarında değişikliğe giderek dahili risk yönetimine ilişkin açıklama eklemişti.

New York Community Bank’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) yaptığı bildirimde, iç kredi incelemesine dair iç kontrollerde etkin olmayan gözetim, risk değerlendirme ve izleme faaliyetlerinden kaynaklanan zayıflıkların tespit edildiği belirtilmişti.

ABD’nin bölgesel bankalarından New York Community Bank, 31 Ocak’ta 2023’ün dördüncü çeyreğine ait bilançosunu açıklamış ve kar beklentilerinin aksine zarar bildirmişti.

Bankadan yapılan açıklamada, geçen yılın son çeyreğinde 886 milyon dolar gelir sağlandığı ve 252 milyon dolar zarar edildiği kaydedilirken, temettü kesintisine gidildiği ve hissedarlara yapılan 3 aylık ödemenin 5 sente düşürüldüğü aktarılmıştı.

 

KREDİ NOTU DÜŞÜRÜLDÜ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Fitch, geçtiğimiz günlerde New York Community Bank ile iştiraki Flagstar Bank’ın tüm uzun vadeli ve bazı kısa vadeli notları ile değerlendirmelerinin düşürüldüğünü bildirmişti.

Moody’s New York Community Bank’ın uzun vadeli kredi notunun “Ba2″den “B3″e, Flagstar Bank’ın da “Baa2″den “Ba3’e indirildiği kaydedilmişti.

Fitch Ratings ise New York Community Bank ve iştiraki Flagstar Bank’ın uzun ve kısa vadeli kredi notlarının “BBB-” ve “F3″ten sırasıyla “BB+” ve “B”ye düşürüldüğünü, not görünümünün ise “negatif” olduğunu bildirmişti.

Kaynak: Sözcü

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!