GR. ALTIN2.516,52
BTC64.252,05
ETH3.176,80
LTC68,52
BNB564,01
SOL168,83
AVAX27,35
ADA0,395907
DOT5,73
25 Temmuz 2024, Per

ABD doları hakimiyetini BRICS’e rağmen korumaya devam ediyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Atlantik Konseyi’nin Jeoekonomi Merkezi’nden yapılan yeni bir araştırmaya göre, BRICS ülkelerinin ABD dolarına olan küresel bağımlılığı azaltmaya yönelik ortak çabalarına rağmen, fiat para birimi dünya ekonomisinde baskın güç olmaya devam ediyor. Rapor, jeopolitik gerilimlerin ortasında de-dolarizasyonun zorluklarının altını çiziyor.

ABD Dolar, Küresel Rezerv Lideri Olmayı Sürdürüyor

“Dolar Hakimiyet Monitörü”, ABD dolarının dünya çapında yabancı rezerv holdinglerinde, ticari faturalandırmada ve döviz işlemlerinde lider olmaya devam ettiğini gösteriyor. Çalışma, doların son zamanlarda daha sıkı bir para politikasıyla desteklenen birincil küresel rezerv para birimi olarak rakipsiz rolünü vurguluyor.

BRICS ülkeleri; Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve yeni üyeler İran, Mısır, Etiyopya ve Birleşik Arap Emirlikleri para birimi birliği kurma çabaları önemli engellerle karşı karşıya kaldı. Dolara karşı yeni bir para birimi düşünen ülkeler şimdilik istediklerine ulaşamadı.

Diğer yandan çalışma, bu ülkelerin geçen yıl doğrudan katılımcılarda %78’lik bir artış gören Çin’in Sınır Ötesi Bankalararası Ödeme Sistemi (CIPS) gibi alternatifler için bastırırken, doların etkisinin büyük ölçüde sarsılmadan kaldığını belirtiyor. Atlantik Konseyi raporu ayrıca, Çin renminbi’nin küresel payındaki düşüşe, 2022’de %2.8’lik bir zirveden son zamanlarda %2,3’e ışık tutuyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!