GR. ALTIN2.465,78
BTC61.210,95
ETH3.377,07
LTC70,76
BNB572,20
SOL137,95
AVAX25,22
ADA0,393366
DOT5,87
25 Haziran 2024, Sal

Türkiye’de ekonomi rüzgarları değişiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bloomberg’e göre, Türkiye ekonomisi, yeni ekonomi yönetiminin etkisiyle büyük bir dönüşüm yaşıyor. Lira tahvillerine rekor yabancı girişi olurken, hisse senetleri de yükselişte. Mayıs ayında lira tahvillerine 6,5 milyar dolarlık rekor yabancı girişi olurken, hisse senetleri bu yıl dolar bazında yüzde 30 artış göstererek en iyi performanslardan birini gerçekleştirdi.

 

Türkiye’nin ekonomik gücüne ve geleneksel politikalara geri dönüşüne olan güven, yatırımcıları cezbetmeye devam ediyor. Lira tahvillerine mayıs ayında 6,5 milyar dolarlık rekor yabancı girişi gerçekleşirken, hisse senetleri bu yıl dolar bazında %30 artış göstererek dünyadaki en iyi performanslardan birini sergiledi. Net döviz rezervleri ise mart ayından bu yana 65 milyar dolar artış gösterdi. Bu durum, Erdoğan’ın önceki faiz indirimi politikalarının aksine, ekonomik dengelerin yeniden sağlandığını gösteriyor.

 

Reformlar yatırımcıları ikna ediyor
HSBC Varlık Yönetimi ekonomistlerine göre, Türkiye’nin net döviz rezervlerinin artışı, reformların etkisini gözler önüne seriyor. Aviva Investors Global Services Ltd’den analist Carmen Altenkirch, Türkiye ekonomisinin dönüşümünün etkileyici olduğunu belirterek, “Ekonomi ekibine doğru olanı yapma gücü verilmiş gibi görünüyor” dedi.

Seçimlerin ardından Erdoğan’ın Mehmet Şimşek liderliğinde atadığı piyasa dostu ekonomi ekibi, kilit faiz oranını %8,5’ten %50’ye yükselterek yabancı yatırımcıları çekti. Gemcorp Capital ekonomisti Simon Quijano-Evans, “Türkiye için her şey yolunda gidiyor” diyerek, Şimşek ve Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadeleye devam etmesinin önemini vurguladı.

 

Liraya yatırım ve ekonomik istikrar
Türkiye’nin yerel para birimi cinsinden devlet tahvilleri mayıs ayında yükselirken, dolar cinsinden borçlanıp liraya yatırım yapmak, kârlı bir strateji haline geldi. PGIM Fixed Income’dan Magdalena Polan, “erdemli bir döngünün” başladığını ve Türkiye’nin ekonomik politikalarına sadık kalması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin riskleri arasında denizaşırı yatırımcıların liraya erişim kısıtlamaları, kısa vadeli dış borç ve cari açık bulunuyor. Ancak, yatırımcıların Türk varlıklarını satın almasının kolaylaşacağına dair işaretler de var. Yetkililer, offshore döviz swapları üzerindeki kısıtlamaları hafifletmeyi planlıyor.

 

Türk varlıklarına olan ilgi
Mayıs ayında yabancı yatırımcıların lira cinsinden devlet tahvili alımları rekor kırarken, Türk bankacılık hisseleri üst üste yedinci ayda da yükseldi. Citigroup Inc., Türk piyasalarının yabancı katılımının artacağını öngörürken, Bank of America stratejistleri liranın en iyi bahis olduğunu belirtiyor.

Morgan Stanley IM’den Hussein Khattab, Türkiye’nin yeni para rejiminin başarılı olduğunu ve geleneksel ekonomi politikasına dönüşün ülkenin uzun vadeli görünümünü iyileştireceğini söyledi. Khattab, “Türkiye’de özellikle kurumsal yapılanma ve mali konsolidasyon konularında reformların sürdürülmesi, makro istikrarın ötesine geçerek ülkenin uzun vadeli gidişatını iyileştirecektir” dedi.

Kaynak: Ekonomim.com

Reklam Alanı
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!