GR. ALTIN2.476,66
BTC61.366,45
ETH3.379,44
LTC70,85
BNB572,28
SOL138,95
AVAX25,28
ADA0,391768
DOT5,80
25 Haziran 2024, Sal

CVK Madencilik’ten Stratejik Satın Alma Hamlesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

CVK Madencilik Global Ölçekteki Şirket Satın Alımlaranı Hız Kesmeden Devam Ediyor

CVK MADEN İŞLETMELERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, madencilik sektöründeki global ölçekteki büyük satın alma süreçlerine bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz ay, CVK Madencilik, Yozgat ili Yenipazar mevkiinde bulunan ve Dünya’nın en büyük polimetalik maden sahalarından biri olarak bilinen Yenipazar Polimetalik Maden Projesi’nin ruhsat sahibi olan Aldridge Mineral Madencilik A.Ş.’nin tek ortağı Hollanda merkezli Virtus Mining Ltd. hisselerinin %70’ini satın aldığını duyurdu. Bu proje, 9.239 hektar büyüklüğünde bir ruhsat alanı ve 3,46 milyon ons altına eşdeğer maden kaynağına sahip.

Bu stratejik hamlenin hemen ardından, CVK Madencilik, Çanakkale ili sınırları içerisinde yer alan ve madencilik sektöründe “TV Tower Projesi” olarak bilinen bir başka büyük maden sahasının sahibi olan Orta Truva Madencilik San. Tic. A.Ş.’nin hisselerinin %100’ünü satın alma konusunda Pilot Investment Inc. ve Teck Madencilik San. Tic. A.Ş. ile anlaşmaya vardığını açıkladı. 8.625,88 hektarlık bir ruhsat alanı ve 4,58 milyon ons altına eşdeğer maden kaynağına sahip olan bu proje için toplamda 11,5 milyon USD ödeme yapılacaktır.

CVK Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik ile gerçekleştirdiğimiz röportajda
Sayın Hüseyin Çevik, bu satın alma işlemlerinin önemine vurgu yaparak, “Madencilik gibi zorlu ve rekabetin yoğun olduğu bir sektörde, bir ay gibi kısa bir sürede birbirinden önemli iki büyük şirket satın alma işlemini gerçekleştirmek, Şirketimiz ve ülkemiz madencilik sektörü açısından oldukça önemli bir başarıdır. Global ölçekte faaliyet gösteren madencilik firmalarından iki büyük şirketi ve beraberindeki büyük ruhsat sahalarını satın alarak, ruhsat portföyümüzü genişletme ve büyüme potansiyelimizi artırma fırsatını yakaladık. Ülkemizin değerli maden sahalarını yerli imkanlarla geliştirme gayreti içerisindeyiz. Önümüzdeki 5 yılda global bir maden şirketine dönüşme hedefiyle yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Bu vizyonla, Cumhuriyetimizden aldığımız güç ve siz değerli paydaşlarımızın desteğiyle sektörün lideri olma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

TV Tower Projesi Detayları

Orta Truva Madencilik San. ve Tic. A.Ş.’ne ait TV Tower Proje Sahasında 15.05.2024 tarihli UMREK-2023 Kodlu Kaynak Tahmin Raporu’na göre:

2,23 milyon ons Altın,
36,3 milyon ons Gümüş,
764,94 milyon libre Bakır kaynağı bulunmaktadır.

Bu maden cevherlerinin toplam Altın eşleniği 4,58 milyon ons olup, maden kaynağının güncel değeri yaklaşık 10,88 milyar Amerikan Doları’dır. Ayrıca, kaynak tahmin raporunda belirtilen maden kaynakları, Orta Truva’nın ruhsat sahalarının sadece %10’unda yapılan aramalardan elde edilmiştir.

CVK Madencilik, bu satın almalarla birlikte global pazardaki yerini güçlendirmeye ve ülkemizin madencilik potansiyelini en üst düzeye çıkarmaya devam etmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!