GR. ALTIN2.457,00
BTC66.079,81
ETH3.558,67
LTC79,16
BNB605,80
SOL144,90
AVAX29,97
ADA0,411465
DOT6,21
16 Haziran 2024, Paz

Bakan Bayraktar: Sakarya sahasında günlük üretim 4.5 milyon metreküp

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İbn Haldun Üniversitesi tarafından düzenlenen “Enerji ve Tabii Kaynaklar Perspektifinden Türkiye Yüzyılı’na Bakış” başlıklı programda, enerji güvenliği ve iklim değişikliği konularının küresel enerji tartışmalarını şekillendirdiğini ifade etti.

Türkiye’nin enerji görünümüne değinen Bayraktar, Türkiye ekonomisi büyüdükçe enerji talebinin de büyüdüğünü, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması doğrultusunda çalışmaların hızla sürdüğünü söyledi.

Türkiye’nin 2053 net sıfır hedefine de dikkati çeken Bayraktar, bunun birçok sektörde değişikliği de beraberinde getireceğini kaydetti.

Bayraktar, 2016’da geliştirilen Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında 4 gemiden oluşan bir filoyla çalışmaların başladığını anımsatarak, “2020’de Sakarya Gaz Sahası’nda tarihi bir keşif yaptık. Bugün itibarıyla günlük 4,5 milyon metreküp doğalgaz üretimine ulaştık. Bu, 1,8 milyon evin doğal gaz ihtiyacının Sakarya Gaz Sahası’ndan karşılandığı anlamına geliyor.” dedi.

Karadeniz’deki doğal gaz keşfinden hemen sonra Şırnak’taki Gabar Dağı bölgesinde büyük bir petrol rezervi bulunduğunu belirten Bayraktar, “Bugün Gabar’da günde 40 bin varillik üretim yapılıyor. Bu sayı 100 bine çıkacak. Böylelikle 2025’te Türkiye petrol ihtiyacının yüzde 20’sini kendi kaynaklarından karşılayacak.” diye konuştu.

Akkuyu NGS’de ilk elektrik bu yıl içerisinde üretilecek

Bayraktar, Türkiye’nin toplam elektrik kurulu gücü içinde yenilenebilir enerji kapasitesinin yüzde 55’e ulaştığını ancak hala büyük bir potansiyelin olduğunu ve bu potansiyeli enerji portföyüne dahil etmek istediklerini söyledi.

Yenilenebilir enerjide yerel üretimin teşvik edileceğini ifade eden Bayraktar, “Rüzgar türbinlerimizi ve güneş panellerimizi Türkiye’de üretmek istiyoruz. Böylelikle Türkiye’de istihdam yaratacağız.” diye konuştu.

Bayraktar, Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali projesi Akkuyu’daki çalışmalara ilişkin, “Türkiye ve Rusya bu projeyi ortaklaşa geliştiriyor. Dört reaktör olacak. İlk reaktör neredeyse yüzde 95 oranında tamamlandı ve umarım bir yıl içerisinde nükleer enerjiden ilk elektriğimizi üreteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Sinop’ta ve Trakya’da büyük ölçekli NGS projelerinin de bulunduğunu vurgulayan Bayraktar, nükleer enerji alanında küçük modüler reaktörlere de yatırım yapmak istediklerini dile getirdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

BigBorsa ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!